Lieki gan neuztraucieties, Cehs ir pieradis interneta melno darbu veikt twitter lietotāju vārdā. Pārsvarā tas nozīmē lietu iegūglēšanu. Kas, starp citu, nav īpaši sarežģīti, jo, ja smadzeņu kapacitāte ļauj tviterī kādu saukt par peģiku, tam tehniski vajadzētu būt pietiekami arī, lai šo to kādreiz uzmeklētu arī gūglē.
Bet tagad pa punktiem. Kas ir Stambulas Konvencija?
Tā ir konvencija (idiotiem – starptautisks līgums), kas paredz novērst un apkarot vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē. Ar vārdiem vardarbība ģimenē, starp citu, tiek pasargāti arī vīrieši, tātad, lai arī konvencijas galvenais uzsvars ir uz vardarbības pret sievietēm izskaušanu, tā nevienā brīdī neizslēdz, ka vardarbībai tiek pakļauti arī vīrieši.
Kāpēc mums vajag SK? Vai likums mūs jau pietiekami neaizsargā?
Nē. Skarbā patiesība ir tāda, ka gandrīz katram otrajam Latvijas iedzīvotājam būtu savs stāsts par šo stāstāms, bet ierastais scenārijs ir sekojošs: uz mājām tiek izsaukta policija, problemātiskais ģimenes loceklis tiek vai nu uz dienu aizvests izgulēties vai, policijai nolemjot, ka nav bīstams/ bīstama, atstāts mājās. Nākamajā dienā citiem ģimenes locekļiem gan ir tiesības vērsties tiesā, bet process nav ātrs un kamēr tiek risināts, pakļauj citus ģimenes locekļus vēl lielākam riskam.
Kā tieši Stambulas konvencija palīdzēs?
Šobrīd situācija ir sekojoša – Ja ģimenē esi fiziskas vai emocionālas vardarbības upuris, tev ir jādomā, kā no šīs situācijas tikt laukā. Parasti pretargumenti ir “nespēju atļauties aiziet, nav kur iet, nav kas palīdz, bail par bērnu drošību” utt. SK pasākumu virkne ir tēmēta, lai maksimāli atvieglotu šo procesu. Piemēram, liekot valdībai finansēt krīzes centrus un sociālo palīdzību; nodrošinot, ka palīdzības dienesti operatīvi reaģē uz izsaukumiem, kuros iesaistīti ģimenes konflikti, un tos risina; izglītojot bērnus jau no agras bērnības par vardarbības sekām un viņu tiesībām, ar to saskaroties; nodrošinot, ka pilnīgi visas iesaistītās valsts iestādes darbojas upura, nevis varmākas interesēs; nepieļaujot upura atkārtotu pakļaušanu vardarbībai utt.
Tehniski, SK ir paša Rasnača interesēs. Tas ir vienīgais veids, kā viņu mājās beigs klapēt ar rabarberiem.
Kāpēc runājam par sociālo dzimti Stambulas Konvencijas sakarā?
Sociālā dzimte konvencijā tiek pieminēta tikai pret sievietēm vērstu stereotipu laušanai. Principā, iemesls, kāpēc tiek kavēta SK ratifikācija ir Rasnača sūdīgā angļu valoda.
Vai SK ir radikāli noskaņotu feministu murgs?
Nē. Viņas var trakāk.
Vai SK ratificēšana nozīmē viendzimumu laulību legalizēšanu?
Nē.
Vai man tagad nāksies izmantot tualeti kopā ar pretējā dzimuma pārstāvjiem?
Jā. Bet tikai Tev.
Kas jādara, lai labāk izprastu Stambulas Konvenciju?
Jāsāk ar ŠO
Kas vēl mainīsies?
Mediji. Šo daļu nevienam nepatīk pieminēt, bet ideālā gadījumā (un būsim reāli, tam vajadzēja notikt jau pirms 10 gadiem) pēc SK ratifikācijas Delfiem vairs nebūs tiesību sievietes saukt par “Seksīgajām Lee” vai “Cukurdupšu īpašniecēm”.
Kas točna nemainīsies?
Tava bērna seksuālā orientācija.